تولید کننده ای را فرض کنید که امروزمحصولش را به قیمت هر عدد ۱۰ دلار به شرکت دیگری پیش فروش میکند و قرارداد دارد تا این محصول را سه ماه دیگر تحویل دهد.
در این شرایط ۲ سناریو پیش روی تولید کننده است:

۱- قیمت محصول در این سه ماه افزایش پیدا کند و به ۱۵ دلار به ازای هر عدد برسد:
اگر قیمت در این ۳ ماه افزایش پیدا کند تولید کننده دچار زیان میشود چرا که محصول خود را به قیمت ۱۰ دلار به فروش رسانده و متعهد به تحویل آن است. و با این حال که قیمت به ۱۵ دلار رسیده ولی ناچار است مطابق قرارداد این محصول را با همان قیمت ۱۰ دلار تحویل دهد.

۲- قیمت محصول در این سه ماه کاهش پیدا کند و به ۵ دلار به ازای هر عدد برسد:
در این حالت تولید کننده از اینکه توانسته محصول خود را با ۱۰ دلار به ازای هر عدد پیش فروش کند خرسند است و به قیمت بالاتری نسبت به بازار محصول خود را فروخته است و زیان ۵ دلاری افت قیمت به خریدار منتقل می شود.

اما راه حل چیست؟ و چگونه میشود از ریسک افت و یا رشد قیمت در این بازه در امان بود؟

این سوالی است که منجر به شکل گیری بازار های آتی شده است. چگونه؟
در سناریو اول زمانی که تولیدکننده محصول خود را به قیمت روز (۱۰ دلار) پیش فروش می کند، به سراغ بازار آتی رفته و در آنجا یک پوزیشن خرید و با حجمی برابر بر روی همان محصول و به قیمت روز (۱۰دلار) باز میکند. حالا این تولید کننده از افت یا رشد قیمت مصون است و می داند با این کار مانند تخته چوبی بر روی امواج آب شناور باقی خواهد ماند، چه قیمت در این مدت بالا برود چه دچار افت شود برای تولید کننده هیچ تفاوتی نمیکند چرا که محصول خود را به قیمت ۱۰ دلار فروخته و از طرف دیگر در بازار آتی همان محصول را به قیمت ۱۰ دلار خریده است.

خریدار نیز جهت مصون ماندن از ریسک های بازار میتواند پس از عقد قراداد خرید، در بازار آتی یک پوزیشن فروش باز کند.

این کلیت فلسفه بازار های آتی و هج کردن است. اما کاربرد این مفاهیم در معاملات در بازار فارکس چگونه است؟

در قالب یک مثال به کاربرد هج در بازار فارکس می پردازیم:

روندی را در جفت ارز یورو / دلار تشخیص داده ایم و لذا در سطوح پایینی اقدام به خرید این جفت ارز کرده ایم
قیمت در جهت تحلیل ما رشد کرده و حالا به یک مقاومت اساسی رسیده است. بسیاری از تریدر ها در این مقاومت مهم پوزیشن های خرید خود را می بندند و از بازار خارج می شوند و اما عده ای دیگر اعتقاد دارند این جفت ارز با احتمال بالا این سطح مقاومتی را پس از یک اصلاح خواهد شکست لذا پوزیشن های خود را در بازار حفظ میکنند. سناریوهای زیر پیش روی این گروه قرار دارد:

۱- قیمت موفق به شکست سطح مقاومتی شده و به رشد بیشتر ادامه میدهد.
۲- قیمت از سطح مقاومتی روندی عکس گرفته و افت میکند.
۳- قیمت شروع به اصلاح نزولی کند و پس ازپایان اصلاح مجدد رشد کرده وسطح مقاومت را بشکند.

ترفند پیشنهادی:

برای آنکه بتوانیم در بازار باقی بمانیم و سود فعلی را حفظ کنیم و آن را رشد دهیم ترفند زیر را که مانند تکنیک هج است پیشنهاد میکنم.

در نزدیکی سطح مقاومت یک پوزیشن فروش دقیقا به میزان کل پوزیشن های خرید باز میکنم. در این حالت سود شما در مقدار فعلی قفل می شود.


اگر سناریو ۱ رخ دهد:
در این حالت صبر میکنم تا از شکست سطح مقاومت اطمینان حاصل کنم و سپس پوزیشن فروش را با زیان میبندم، دقت کنید با این ترفند سود اولیه من حفظ شده و گویی هیچ تغییری در سود و زیان من حاصل نشده است.

اگر سناریو ۲ رخ دهد:
در این حالت پوزیشن فروش من به سود میرود و از سود پوزیشنهای خرید کاسته میشود و لذا باز هم در کل تغییری در سود و زیان حاصل نمیشود. در این حالت باید بازار را به صورت حرفه ای رصد کرد تا در موقعیت مناسب پوزیشن های خرید را بسته و پوزیشن فروش را حفظ کنیم.

اگر سناریو ۳ رخ دهد:
این بهترین سناریویی است که میتواند رخ دهد، در این حالت پوزیشن فروش ما به سود میرود و ما باید به صورت حرفه ای بازار را دنبال کنیم تا بتوانیم پوزیشن فروش را در انتهای اصلاح و در سود ببندیم تا پس از اینکه اصلاح تمام میشود و بازار مجدد شروع به رشد میکند پوزیشن های خرید ما سود بیشتری را نصیب ما کنند. در این سناریو هم از اصلاح قیمت سود کسب کرده ایم و هم از روند اصلی بازار جا نمانده ایم.

*به کار گیری ترفند ذکر شده نیازمند تجربه و تبحر در زمینه ترید است.