جنگ تجاری چطور پیش می رود؟

  • توسط آرمین
  • 2019-02-14
  • ۰

(از سری مقالات پاول کروگمن)

در بحث اقتصادی آن چیزی که بیشتر در سخنرانی های ترامپ میشنویم این است که : ” جنگ تجاری خوب است، و پیروز شدن در این جنگ برای ما آسان است”. یا عبارت دیگری که به کار میبرد: ” من مرد تعرفه ها هستم” و ادعا میکند که خارجی ها تعرفه هایی را می پردازند که او وضع کرده است.

صحت این ادعای آخر را میتوانیم سنجش کنیم. در طی سال ۲۰۱۸ ترامپ بر روی ۱۲ درصد از کل کالاهای واراداتی به آمریکا تعرفه وضع کرد و از آن زمان، مدت کافی می گذرد تا ما بتوانیم عواقب و نتایج اولیه ناشی از این اقدام را بسنجیم.

در روز شنبه اقتصاددانانی از دانشگاه کلمبیا، پرینستون، و از فدرال رزرو نیویورک یک مقاله را ارائه کردند به نام اثرات جنگ تجاری در سال ۲۰۱۸ بر روی قیمت ها و سطح رفاه در ایالات متحده در این مقاله جزئیات دقیق از واردات به آمریکا جهت تخمین اثرات تعرفه ها بیان شده. نتیجه آنکه: هیچ یک از خارجی ها هزینه های تحمیل شده را پرداخت نکرده اند و تمامی هزینه ها توسط شرکت های آمریکایی و مصرف کننده ها پرداخت شده است. و این زیان تحمیل شده به مصرف کننده ها از درآمد سالیانه ناشی از اعمال تعرفه های جدید بزرگتر شده و در کل این تعرفه ها آمریکا را فقیرتر کرده است.

اقتصاددانان در این مقاله چطور به این نتایج رسیده اند؟

دولت آمریکا داده های کالاهایی که بر آنها تعرفه های جدید وضع شده است را جمع آوری میکند، هم به لحاظ قیمتی و هم به لحاظ مقدار، و از طرف دیگر داده های مربوط به کالاهایی را که تعرفه جدیدی بر آنها اعمال نشده است را نیز جمع آوری کرده است و مبنایی برای قیاس دارد و میتواند بدین طریق تاثیر وضع تعرفه ها را بر کالاها بسنجد.

در تصور ترامپ که میگوید، خارجی ها باید هزینه اعمال تعرفه های جدید را بپردازند چیزی که انتظار میرود کاهش قیمت در کالاهای تحت تعرفه است تا افزایش هزینه ناشی از تعرفه ها جبران شود و قیمت نهایی برای مصرف کننده تغییری نکند.

( به عبارتی صادر کننده کالا به آمریکا ضمن پرداخت تعرفه بیشتر ، سود کمتری هم دریافت کند تا قیمت نهایی برای مصرف کننده با قبل تفاوتی نکند)

ولی آنچه در حقیقت رخ داده است این است که تعرفه های باعث پایین تر آمدن قیمت کالاهای وارداتی نشده اند. (صادر کننده از سود خود کم نکرده است) و تامین کننده های خارجی هزینه های ناشی از تعرفه اضافی را به سمت مصرف کننده نهایی هدایت کرده اند.

جنگ تجاری چطور پیش میرود. شکل1

جنگ تجاری چطور پیش میرود. شکل۱

قیمت های شامل تعرفه دقیقا به اندازه تعرفه اعمال شده رشد کرده اند.

این افزایش قیمت ها منجر به تغییر در رفتار خواهد شد. واردات کالاهای تعرفه ای به شدت کاهش می یابد. چرا که مصرف کننده به کالاهای جایگزین داخلی روی می آورند و بعلاوه وارد کننده سعی میکند منبع تامین کالا را به سمت کشورهایی ببرد که بر روی آنها تعرفه ای وجود ندارد. برای مثال تعدادی از شرکت ها که قبلا از چین واردات داشتند شروع به واردات کالا از ویتنام و مکزیک کرده اند.

این تغییر رفتارها کلید نتیجه این مقاله است که میگوید: تعرفه ها آمریکا را فقیرتر کرده است.

مثال زیر را در نظر بگیرید:

قبل از اعمال تعرفه ها آمریکا کالایی را به قیمت ۱۰۰$ از چین وارد میکرد. دولت ترامپ حالا ۲۵% تعرفه وضع کرده و این قیمت برای مصرف کننده به ۱۲۵$ رسیده است. اگر همچنان به واردات این کالا از چین ادامه دهیم مصرف کننده به ازای خرید هر واحد از این کالا ۲۵$ از دست خواهد داد. و از طرفی درآمد مالیاتی دولت به دلیل بالا رفتن این ۲۵$ بیشتر میشود. و در نهایت درآمد کلی کشور بدون تغییر باقی میماند.

(به فرمول محاسبه درآمد ملی روج شود)

حال فرض کنید وارد کننده به یک تامین کننده دیگر با قیمت بالاتر که تحت تعرفه هم نباشد روی بیاورد برای مثال بتواند از ویتنام همان کالا را با قیمت ۱۱۵$ تهیه کند پس مصرف کننده نهایی ۱۵$ بیشتر میپردازد و تعرفه اضافی هم در کار نیست (در این حالت دولت درآمدی از تعرفه ندارد) پس در کل این ۱۵$ برای کشور کلا یک ضرر است.

حال در سناریویی دیگر اگر وارد کننده به تولید کننده داخلی روی بیاورد چطور؟

برای مثال یک تولید کننده که همان کالا را با ۱۲۰$ عرضه میکند! داستان به چه شکل میشود؟

نکته حیاتی در این مورد این است که تولید یک کالای داخلی دارای هزینه فرصت است. (مفهوم هزینه فرصت به طور خلاصه :هزینه فرصت = عایدی سودآورترین انتخاب منهای عایدی انتخاب انجام شده) آمریکا نزدیک به اشتغال کامل است پس تولید این کالای ۱۲۰ دلاری میتواند صرف گزینه دیگری شود که تعرفه ای بر روی آن نیست. و در قیاس با واردات از چین با قیمت ۱۰۰$ هزینه خالص ۲۰ دلاری را بر ما تحمیل میکند.

به هر حال، در عمل هر شغل تولیدی که به دلیل اعمال تعرفه ها توسط ترامپ ایجاد شده است  احتمالا توسط کاهش فرصت های شغلی در تولیدی های دیگر خنثی شده است اول اینکه اکثر تعرفه ها  بر روی کالاهای میانی است که در تولید مورد استفاده قرار میگیرد و در واقع  مثلا شغل ایجاد شده در صنعت فولاد توسط شغل از دست رفته در صنعت خودرو خنثی شده است. فراتر از آن تعرفه ها به رشد ارزش دلار هم کمک کرده است که باعث کاهش رقابت پذیری صادرات آمریکا میشود.

با کنار هم قرار دادن تمامی موارد ذکر شده به این نتیجه میرسیم که تعرفه های ترامپ هزینه مصرف کننده را بالا برده و نتوانسته منجر به کاهش درآمد های خارجی ها شود. هرچند تا میزانی درآمد حاصل شده، ولی از آنجایی که مصرف کننده روی به کالای جایگزین بدون مالیات آورده است درآمد های مالیاتی کاهش یافته.

تا به اکنون این اعداد چندان چشمگیر نیستند. مقاله ذکر شده رفاه از دست رفته را حدود ۱٫۴ میلیارد دلار در ماه تخمین زده است یا ۱۷ میلیارد دلاردرسال، این رقم کمتر از ۰٫۱ درصد از تولید ناخالص داخلی است. هرچند این اعداد میتواند در ادامه جنگ تجاری , و با اعمال تعرفه بر خودروهای اروپایی بسیار بزرگتر شود.

بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار