ترس جهانی از وضعیت اقتصاد

  • توسط آرمین
  • 2019-02-14
  • ۰

(از سری مقالات پاول کروگمن)

آخرین بحران اقتصادی جهان با وجود تمام پیچیدگی هایش یک دلیل ساده داشت:

حباب عظیم در مسکن و بدهی هم در ایالات متحده و هم اروپا ظهور کرد و زمانی که این حباب تخلیه شد اقتصاد جهانی را با خود پایین کشید.

رکود قبل از آن که کمی ملایم تر بود در سال ۲۰۰۱ رخ داد و آن نیز یک دلیل داشت: تخلیه حباب در سهام شرکت های تکنولوژی محور و سرمایه گذاری ها. (Pets.com را به خاطر دارید؟) و اما سقوط قبلی در سال ۱۹۹۰-۱۹۹۱ قصه دیگری داشت.

و آن یک رکود به اصطلاح smorgasbord  بود. (اشاره به رکودی دارد که ناشی از مشکلات عدیده کوچک در اقتصاد است نه یک مشکل بزرگ) که شامل دلایل زیادی از جمله مشکل پس انداز ها و میزان وام در موسسات، اشباع ساخت ساختمانهای اداری، و کاهش در هزینه های نظامی در اواخر جنگ سرد میشد.

بهترین حدس از بحران اقتصادی پیش رو نیز بنظر شامل ترکیبی از مشکلات باشد تا اینکه یک مشکل بزرگ و مشخص باشد. و طی ماه های پیش نحوه شکل گیری این مشکلات را دیده ایم. هرچند هنوز وقوع یک رکود اقتصادی جدید قطعی نشده است ولی تعدادی از ترس های ما در این مورد شروع به پدیدار شدن کرده است.

در حال حاضر من ۴ مورد مشخص را در تهدید اقتصاد جهان میبینم:

چین:

بسیاری از جمله خود من، بحران چین را از مدت ها پیش پیش بینی میکردیم ولی این بحران نمود پیدا نکرده بود. اقتصاد چین بشدت نامتعادل است، سرمایه گذاری بسیار بالایی در چین انجام شده در حالی که شاخص مصرف کننده بسیار پایین است. ولی گذشت زمان و دولت این قدرت را دارد که با بالا بردن ساخت و ساز و دستور به بانک ها جهت ایجاد اعتبار این جریان را منحرف کند.

وقوع مشکلات در چین دامن گیر تمام کشورها خواهد شد. ما تصور میکنیم که چین تنهایک غول صادر کننده است در حالی که چین یک واردکننده عظیم نیز هست. بخصوص کالاهایی چون سویا، نفت و … .

اروپا:

چند سالی است که اقتصاد اروپا تحت تاثیر افزایش میانگین سن و وسواس آلمانها در حفظ مازاد تراز تجاری تحت فشار است . بنظر میرسد که با عدم اطمینان از عواقب برکزیت و بحران ارام در ایتالیا روند فشار اقتصادی تشدید شود.همانند چین، وضعیت اقتصادی اروپا نیز بر همه تاثیر گذار است، بخصوص بر آمریکا.

جنگ تجاری:

طی دهه های گذشته با باور اینکه شکل کسب و کار به روش سنتی به پایان رسیده است کسب و کار ها سرمایه گذاری بسیاری را در نقاط مختلف جهان انجام داده اند.

ولی دونالد ترامپ نه تنها تعرفه های بالایی را بر کسب و کارها تحمیل کرده است بلکه تمایل زیادی به نقض روح (اگر نگوییم متن صریح)، توافقات تجاری بین الملل را دارد. و این بر رکود اقتصاد جهانی تاثیر گذار است.

تا به اکنون، رهبران شرکت ها بر این باور هستند که مسائل تحت کنترل است و ایالات متحده و چین به یک توافق دست پیدا خواهند کرد.

ولی اگر این رهبران به این نتیجه برسند که تندرو ها همچنان در راس خواهند ماند این براورد میتواند سریعا تغییر کند.

تعطیلی دولت فدرال:

با تعطیلی دولت فقط کارکنان فدرال نیستند که حقوقی دریافت نمیکنند بلکه پیمانکاران نیز بدون درآمد میشوند و زیان این پیمانکاران هیچگاه بازپرداخت نخواهد شد.

نتیجه آنکه بسیاری از مسائل در حال حاضر در مسیر نامناسبی طی میشود و اقتصاد را تهدید میکند.

این مسائل تا چه حد آسیب زا هستند؟

خبر خوب این است که تجمیع تمام این مسائل به بحران سال ۲۰۰۸ شبیه نیست. و خبر بد آنکه، پاسخ سیاست گذاران در حل این مسائل برای ما مشخص نیست. سیاست هایی از قبیل:

 سیاست های پولی

کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو اولین راه برای جلوگیری از رکود است ولی فدرال رزرو جای زیادی برای کاهش نرخ بهره ندارد چرا که اکنون نیز نرخ بهره پایین است. و این رقم در اروپا منفی است و اصلا جایی برای کاهش بیشتر وجود ندارد.

سیاست های مالی

افزایش موقت هزینه های دولتی و کمک به کارکنان آسیب پذیر یک راه معمول برای تقویت تحرکات اقتصادی است، ولی با وجود رئیس جمهوری که که کارکنان را به عنوان گروگان برای  ساخت یک دیوار بی فایده قرار میدهد میتوان چنین راهبردی را داشت؟ و همچنین در اروپا اتخاذ چنین تصمیماتی احتمالا مثل همیشه با پاسخ منفی آلمانها مواجه است.

نتیجه کلی آنکه حل مشکلات کنونی جهان همکاری های گسترده در سطح بین المللی را طلب میکند.

دوباره تاکید میکنم، که لزوما رکود در اقتصاد در حال رخداد نیست ولی ریسک آن به شکل واضحی نمایان است به شکلی که حتی تا چند ماه پیش هم به این وضوح نبود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار