بررسی تکنیکالی احتمالات پیش روی قیمت ارز – بهار ۹۸

  • توسط آرمین
  • 2019-03-20
  • ۰

سال ۹۷ سالی پر نوسان همراه با تغییرات وسیع در قیمت ارز بود سالی که برای معامله گران فرصت های معاملاتی بسیاری را فراهم کرد.

در ادامه به تحلیل تکنیکی احتمالات پیش روی قیمت ارز در ماه های آتی پرداخته ایم.

در رویکرد اول به تحلیل قیمت ارز بر اساس سنجش میزان عرضه و تقاضا در سطوح مهم نگاهی خواهیم داشت و در رویکرد دوم سعی شده است با چشم پوشی بر قوانین پیش نیاز برای یک موج شماری صحیح، و با توجه به داده های اندک در دسترس به تحلیل موج شماری شده نگاهی داشته باشیم و اما در رویکرد سوم به بررسی واکنش قیمت به سطوح اصلاحی فیبوناچی می پردازیم.

رویکرد اول (سطوح عرضه و تقاضا):

دلار، فروردین سال ۹۷ را با قیمتی حدود ۴۷۵۰ تومان آغاز کرد و در ادامه رشد قیمتی در بالاترین حد خود به محدوده ۱۹۰۰۰ تومان رسید.

قیمت پس از لمس محدوده ۱۹۰۰۰ تومان در یک افت شدید بیش از حدود ۵۰% از مسیر رفته را برگشت کرد و در محدوده ۱۰۰۰۰ تومان (محدوده سبز شماره ۱) یک فرصت معاملاتی مناسب را برای خریداران فراهم آورد و در گام اول افزایشی توانست به محدوده ۱۲۵۰۰ تومانی (محدوده سبز شماره ۲) راه پیدا کند و در ادامه با شکست این سطح به سطوح بالاتری نفوذ کرد.

الگوی افزایشی اخیر که از تاریخ ۲۵ آذر ماه شروع شده است در امواج صعودی همراه با شدت رشد و در بازه های زمانی نسبتا برابر همراه است و در امواج اصلاحی نزولی با کندی پیش می رود و این نشانه بارز از یک روند صعودی است.

در حال حاضر محدوده ۱۲۶۰۰ تومانی نقش حمایتی قوی و محدوده قیمتی ۱۴۵۰۰ تومانی (محدوده قرمز شماره ۳) نقش مقاومتی قوی را ایفا میکند.

شکست محدوده حمایتی می تواند باعث افت بیشتر به سمت محدوده ۱۱۰۰۰ تا ۱۱۵۰۰ تومانی شود، هرچند مادامی که قیمت بالای محدوده فعلی در نوسان است چشم انداز رشد دارد و نه افت.

نتیجه گیری:

با مد نظر قرار دادن موارد مذکور هرچند میتوان گفت با توجه به نزدیکی قیمت کنونی بازار به محدوده حمایتی ریسک خرید کمتر از فروش می باشد ولی برای معامله گرانی که در سطوح پایین تر وارد بازار شده اند استراتژی صبر و فروش در سطح مقاومتی استراتژی منطقی تری تلقی گردد.

رویکرد دوم (موج شماری):

تحلیل الیوتی بازار پیش نیاز هایی چون مشارکت بالای معامله گران، داده های دقیق قیمتی را طلب میکند که متاسفانه این پیش نیاز ها فعلا در دسترس نیست. و تحلیل ذیل صرفا با چشم پوشی از این پیش نیاز ها صورت گرفته است.


بررسی نوسانات قیمت ارز بر اساس موج شماری

قیمت ارز در اواخر سال ۱۳۹۶ پس از ماه ها ثبات در قیمت، روند صعودی را در سال ۱۳۹۷ از سر گرفت. لذا می توان فرض کرد که حرکت شکل گرفته از اواخر سال ۱۳۹۶ و اوایل سال ۱۳۹۷ شروع شکل گیری یک الگوی جدید است.

در امواج شکل گرفته در سال گذشته نشانی از شکل گیری یک ساختار ایمپالس (شتابدار) وجود ندارد و به نظر قیمت یک ساختار سه گانه اصلاحی را شکل داده است که انتهای این الگوی اصلاحی بر خلاف تصور عموم در بالاترین سطح شکل گرفته (محدوده قیمتی ۱۹۰۰۰ تومان) نیست و قیمت پس از شکل دادن دو ساختار زیگزاگ وارد یک مثلت خنثی شده است که موج e از این مثلث خود یک مثلث همگرا را شکل داده است و این الگو در مورخ ۱۴ أم آبان ماه به پایان رسیده است.

پس از آن قیمت با افت بیشتر نوید ورود به یک الگوی جدید را داده و به نظر میرسد در حال حاضر در موج b از یک الگوی فلت قرار داریم. هرچند در موارد نادری در الگو های فلت موج b میتواند فراتر از موج a نیز نفوذ کند ولی در حال حاضر ابتدای موج a را به عنوان سطح اعتبار این الگو در نظر گرفته ایم (محدوده قرمز رنگ) که این سطح به لحاظ سطوح حمایت و مقاومتی نیز سطحی مهم تلقی می گردد.

به نظر می رسد با توجه به نزدیکی زمان صرف شده توسط امواج، این الگوی اصلاحی b کنونی، در حال شکل دهی یک الگوی دیامتریک است که شش بخش از این الگوی هفت بخشی طی شده و در حال حاضر انتظار شکل گیری شاخه آخر از این الگو را داریم.

نتیجه گیری:

قطعا جهت راستی آزمایی تحلیل فوق به زمان نیاز است و واکنش بازار در هفته های آتی میتواند بر تحلیل فوق صحه گذاشته و یا آن را نقض کند. و اگر همه چیز مطابق با انتظار پیش رود فروش در انتهای موج b از این الگو یک معامله منطقی بنظر می رسد.

رویکرد سوم (سطوح فیبوناچی):


بررسی نوسانات قیمت ارز بر اساس اصلاحی فیبوناچی

قیمت پس از یک رشد شارپ در مهرماه سال ۱۳۹۷ وارد فاز اصلاحی شده و تا حدود سطح محبوب فیبوناچی یعنی ۶۱٫۸% از موج ۰-۱ را اصلاح کرده است.

از آن پس در تاریخ ۲۵ آبان ماه پس از شکست خط روند نزولی خود وارد یک روند صعودی شده و توانست کمی بیش از ۳۸٫۲% از موج نزولی ۱-۲ را پس بگیرد و اکنون حوالی این سطح در نوسان است و تا کنون توانایی رشد تا سطح بعدی یعنی ۵۰% اصلاحی را نداشته است. سطح ۵۰% اصلاحی به عنوان یک سطح مقاومتی مهم برای معامله گران تلقی می شود و عبور از این سطح قیمتی راه را برای رسیدن به سطح بعدی یعنی ۶۱٫۸% فیبوناچی از موج ۱-۲ هموار میکند.

نتیجه گیری:

مادامی که قیمت بالای سطح ۲۳٫۶% اصلاحی فیبوناچی در نوسان است روند صعودی تلقی شده و مقاومت اصلی قیمت سقف مینور قبل و کمی بالاتر از سطح ۳۸٫۲% می باشد.


تحلیل فوق بدون در نظر گرفتن المان های موثر بنیادی اقتصادی شکل گرفته و نگاه تکنیکالی محض به قیمت ارز داشته است. مسئولیت هرگونه برداشت از نوشته های فوق بر عهده خواننده بوده و این مقاله صرفا در جهت شفاف سازی احتمالات پیش روی برای کسب و کار هایی است که قیمت ارز در آنها تاثیر گذار است.

آ.آرین
۱۳۹۸٫۰۱٫۰۳


قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار