بررسی تکنیکالی احتمالات پیش روی قیمت ارز – تابستان ۹۸

  • توسط آرمین
  • 2019-06-19
  • ۰

جهت پیوستگی یادداشت، تحلیل مربوط به بهار ۹۸ را پیش از مطالعه این مطلب ازاینجا مطالعه فرمایید.

در ادامه به تحلیل تکنیکی احتمالات پیش روی قیمت ارز در ماه های آتی پرداخته ایم.

در رویکرد اول به تحلیل قیمت ارز بر اساس سنجش میزان عرضه و تقاضا در سطوح مهم نگاهی خواهیم داشت و در رویکرد دوم سعی شده است با چشم پوشی بر قوانین پیش نیاز برای یک موج شماری صحیح، و با توجه به داده های اندک در دسترس به تحلیل موج شماری شده نگاهی داشته باشیم و اما در رویکرد سوم به بررسی واکنش قیمت به سطوح اصلاحی فیبوناچی می پردازیم.


رویکرد اول (سطوح عرضه و تقاضا):

دلار – ریال/ سطوح عرضه و تقاضا

دریادداشت گذشته، سطح قرمز رنگ را به عنوان سطح مهم برای قیمت تعیین کردیم و ۱۴۵۰۰ تومان را سطحی مناسب برای برگشت قیمت خواندیم.
قیمت پس از آنکه به این سطح رسید واکنشی سریع به محدوده ۱۴۵۰۰ تومانی نشان داد، هرچند با گذشت چند روز موفق شد از این سطح فراتر رود و تا محدوده ۱۵۵۰۰ تومان رشد داشته باشد، ولی این رشد پایدار نبود و در همان روز قیمت مجدد به زیر سطح تعیین شده (شماره۳) بازگشت کرد.

در حال حاضر مطابق با چارت، سطح سبز رنگ شماره ۲ به عنوان یک سطح حمایتی قوی برای قیمت تعیین میشود که کف این سطح در حدود قیمتی ۱۲۲۵۰ تومانی قرار میگیرد. شکست حمایت ۱۲۹۰۰ تومان میتواند قیمت را به سمت این محدوده هدایت کند. در صورتی که قیمت به این سطح افت کند واکنش بازار به سطح قیمتی ۱۲۲۵۰ تومان بسیار قابل ملاحظه می باشد و در آپدیت تحلیل های روزانه با توجه به واکنش بازار به این سطح تصمیم گیری خواهیم کرد.

دستیابی قیمت به سطح سبز رنگ شماره ۱ در شرایط عادی و در حال حاضر دور از انتظار است.


رویکرد دوم (موج شماری):

تحلیل الیوتی بازار پیش نیاز هایی چون مشارکت بالای معامله گران، داده های دقیق قیمتی را طلب میکند که متاسفانه این پیش نیاز ها فعلا در دسترس نیست. و تحلیل ذیل با چشم پوشی از در نظر گرفتن این موارد صورت گرفته است.

دلار – ریال/ موج شماری

در تحلیل فصل گذشته روند صعودی پس از ۲۵ آذر ماه ۹۷ را یک الگو ۷ بخشی در نظر گرفتیم و آن را با موج نزولی قبل ترکیب کردیم، ساختار موج b را بدرستی تشخیص دادیم ولی به دلیل آنکه پایان این الگو به لحاظ زمانی بیش از آنچه مورد انتظار بود زمان صرف کرد لذا تغییراتی را در ترکیب الگوی بزرگ لازم دانستم و در حال حاضر محتمل است که قیمت در حال تشکیل موج d از یک مثلث انقباضی باشد و پس از پایان این موج شاهد یک یک رشد برای تشکیل موج e باشیم.
دلایلی که برای احتمال شکل گیری این مثلث انقباضی دارم به قرار زیر است:
– موج a از مثلث از همه امواج دیگر شارپ تر است.
– موج b زمان بیشتری از موج a صرف کرده است
– زمان سه موج اول بسیار متفاوت است.
– بزرگی موج c به میزان ۶۱٫۸% از موج a می باشد.

سناریو های دیگری نیز برای الگوی بزرگ وجود دارد که با گذشت زمان میتوان نسبت به تعیین دقیق تر الگوی در حال شکل گیری اظهار نظر کرد. لذا هرگونه تغییر در چشم انداز این تحلیل در بخش تحلیل های روزانه اعمال خواهد شد.


رویکرد سوم (سطوح فیبوناچی):

دلار – ریال/ سطوح فیبوناچی

در تحلیل گذشته با تعیین سطوح اصلاحی فیبوناچی، چشم انداز قیمت را مشخص کردیم و در آنجا نوشتم:
“سطح ۵۰% اصلاحی به عنوان یک سطح مقاومتی مهم برای معامله گران تلقی می شود و عبور از این سطح قیمتی، راه را برای رسیدن به سطح بعدی یعنی ۶۱٫۸% فیبوناچی از موج ۱-۲ هموار میکند.”
قیمت در ادامه تا سطح ۶۱٫۸% فیبوناچی اصلاحی رشد کرد و سپس وارد یک روند نزولی جدید شد.
از آنجایی که شواهد گواه این است که در یک الگوی اصلاحی قرار داریم لذا احتمال اصلاح قیمت تا سطح طلایی ۶۱٫۸% به سمت پایین بالا ارزیابی میشود و این سطح میتواند مزاحمت جدی برای ادامه روند نزولی کنونی ایجاد کند.نتیجه گیری:

با نگاه چند وجهی به چارت دلار – ریال، بنظر میرسد در ماه های آتی درصورتی که رخداد بخصوصی به لحاظ سیاسی پیش نیاید بازار ارز کم نوسان تر و به سمت تخمین بر اساس فاکتور های واقعی اقتصاد حرکت کند.
در روزهای آتی تاثیر بازار متشکل ارزی، تصویب یا عدم تصویب FATF، به صورت مستقیم بر این بازار تاثیر خواهد داشت و بنظر میرسد در صورتی که تصمیمات بانک مرکزی برای راه اندازی این سازوکار به شفاف سازی بیشتر در حجم معاملات کمک کند، بتوانیم تقاضای واقعی برای ارز را بهتر و دقیق تر تخمین بزنیم.


تحلیل فوق بدون در نظر گرفتن المان های موثر بنیادی اقتصاد نوشته شده است و نگاه تکنیکالی محض به قیمت ارز داشته است. مسئولیت هرگونه برداشت از نوشته های فوق بر عهده خواننده بوده و این مقاله صرفا در جهت شفاف سازی احتمالات پیش روی برای کسب و کار هایی است که قیمت ارز بر آنها تاثیر گذار است.

آ.آرین۱۳۹۸٫۰۳٫۲۹

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار