ترامـپـیــزه شدن فــدرال رزرو

  • توسط آرمین
  • 2019-06-25
  • ۰

در اواخر سال ۲۰۱۵، دونالد ترامپ رییس فدرال رزرو، جنت یلن را محکوم به دست داشتن در توطئه سیاسی دانست و بیان داشت که فدرال رزرو نرخ بهره را به صورت مصنوعی پایین نگه داشته تا به پیروزی هیلاری کلینتون کمک کند.
در واقع در آن زمان فدرال رزرو دلایل متعددی برای پایین نگه داشتن نرخ بهره داشت. وضعیت بازار کار بخصوص برای سنین ۲۴ تا ۵۴ سال همچنان زیر سطح مناسب قبل از بحران بود و سرمایه گذاری کسب و کارها دچار افت شدید بود – چیزی شبیه به یک رکود کوچک.

از آن زمان تا به حال وضعیت بازار کار بسیار قوی تر شده است. هرچند بدلیل ابهاماتی که توسط جنگ تجاری ترامپ به وجود آمده شاهد کاهش سرعت رشد اقتصادی هستیم ولی این میزان به میزان قابل توجی کمتر از سالهای ۲۰۱۵-۲۰۱۶ می باشد و ترامپ پیوسته در مورد قدرت اقتصادی فخر فروشی میکند.

وی همچنان به صورت علنی به فدرال رزرو فشار می آورد تا نرخ بهره را کاهش دهد و از هر موقعیتی برای تنزل مقام پاول، رییس فدرال رزو، استفاده میکند، فردی که ترامپ خود او را برای این جایگاه انتخاب کرده است.

هرچند نشانه هایی ار کاهش سرعت رشد در اقتصاد وجود دارد ولی این نشانه ها در اروپا بسیار قویتر است، چرا که تولید افت کرده و نگرانی از رکود روبه افزایش است. ترامپ نه تنها فدرال رزو را برای کاهش نرخ بهره تحت فشار قرار میدهد بلکه ازگزارش بانک مرکزی اروپا مبنی بر تصمیم به کاهش نرخ بهره خشمگین می شود چراکه این تصمیم ارز یورو را در مقابل دلار تضعیف کرده و شرایط رقابت را برای صنایع آمریکا دشوارتر میکند.

این قانون مرسوم بسیار ساده است:
سیاست های پولی هرچه که باشد باید به دونالد ترامپ خدمت کند. و هیچ چیز دیگری مهم نیست.

خشم کنونی ترامپ از فدرال رزرو را باید از ناکامی وی از برنامه کاهش مالیات ها در سال ۲۰۱۷ دانست.
بله، کاهش مالیات ها رونقی به اقتصاد میدهد ولی این رونق بسیار ناچیز است چرا که بیشتر این کاهش در مالیات ها صرف خرید دوباره سهام شرکت ها میشود.

بیشتر از این باید گفت که برنامه کاهش مالیات ها یک برنامه سیاسی است. ترامپ اعتبار زیادی به جهت وضعیت خوب اقتصادی بدست نیاورده چرا که سیاست های وی به بخش ثروتمند آمریکا کمک کرده است.
بنابراین ترامپ خواستار این است که فدرال رزرو وی را از سیاست های شکست خورده اش جدا کند.

بدخلقی های ترامپ تمام داستان نیست، در واقع تصمیم فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ بسیار سریع بود چنانکه آنها از ضعف در اقتصاد آمریکا غافل بودند و وضعیت اقتصادی را بیش از حد مناسب ارزیابی کرده بود.

و حالا فدرال رزرو در پاسخ به افت احتمالی رشد اقتصادی در آینده نرخ بهره را کاهش میدهد تا از واکنش بازار جلوتر حرکت کرده باشد. دونالد ترامپ بدترین شخص برای اظهار نظر در این رابطه است ولی این به معنای غلط بودن این خواسته نیست.

حال فدرال رزرو باید چه اقدامی کند؟

با توجه به رفتار ترامپ، اقدام فدرال رزرو در گام بعدی هرآنچه که باشد، یک اقدام سیاسی تلقی خواهد شد. اگر با وجود نرخ بیکاری پایین کنونی نرخ بهره را کاهش دهد، این به معنی کاهش استقلال فدرال رزرو تلقی خواهد شد چراکه فدرال رزرو بر اساس دستور ترامپ عمل کرده است. و اگر نرخ بهره را کاهش ندهد با فریاد های بیشتر ترامپ مواجه خواهد بود.

اگر من در جایگاه پاول (رئیس فدرال رزرو) بودم، حتی نگران یک سناریو بدتر نیز بودم.
فرض کنید که فدرال رزرو نرخ بهره را کاهش دهد، و رشد اقتصادی و تورم واقعی بیش از آنچه انتظار میرود باشد، در این صورت مطابق با سیاست های سنتی اقتصاد باید مجدد نرخ بهره صعودی شود و این با انتخابات ۲۰۲۰ منطبق شود. آشوب های سیاسی در این سناریو وحشتناک خواهد بود.

این بحث به سیاست های پولی چه ارتباطی پیدا می کند! من فکر میکنم که قوانین مستقیم اقتصادی میگوید که فدرال رزرو باید جلوتر از بازار حرکت کند و چاره اندیشی کند، اما به دلیل تله های سیاسی که ترامپ به وجود آورده است باید دست نگه داشت و بر این امر پافشاری کرد که سیاست فدرال رزرو بر اساس اطلاعات اقتصادی رقم میخورد و باید جهت شفاف شدن شواهد صبر کرد.

حال، در هر صورت اگر فدرال رزرو نرخ بهره را کاهش دهد و این امر به اقتصاد رونقی دهد (هرچند این رونق بسیار محدود است، چراکه نرخ بهره در حال حاضر هم بسیار پایین است) اثرات آن بسیار دیرتر از آن بروز خواهد کرد تا به ترامپ جهت پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ کمکی بکند.

مقاله ای از پاول کروگمن – نیویورک تایمز، ۲۰ ژوئن ۲۰۱۹

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار