اقتصاد در حال سقوط و سهام در حال رشد، چه می گذرد؟

  • توسط آرمین
  • 2020-05-03
  • ۰

از سری مقالات پاول کروگمن
این مقاله آخرین مقاله پاول کروگمن در رابطه با وضعیت اقتصاد ایالات متحده است که هم سویی جالبی با اقتصاد ایران در این روزها پیدا کرده است.

اخبار اقتصادی بسیار بد بوده است، ازانتشار گزارش تولید ناخالص داخلی برای سه ماهه اول که بگذریم خبر کوچکتر شدن اقتصاد با نرخ ۵ درصد حتی در شرایط عادی هم بسیار بد تلقی می شود ولی این خبر توسط بازار چندان جدی گرفته نمیشود. داده هایی که منتشر می شود نشان از آن دارد که اقتصاد در حال سقوط است.
دفتر بودجه کنگره نرخ بیکاری را برای امسال ۱۶ درصد پیش‌بینی کرده است و این عدد می تواند بسیار خوش بینانه باشد.

 با این حال قیمت سهام که در هفته‌های اول پیدایش ویروس کووید ۱۹  ارزش خود را از دست داده بود قسمت اعظم ریزش خود را جبران کرده است حالا قیمت سهام به نقطه ای رسیده است که قبلاً در این نقطه اقتصاد قوی بود واقعاً چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟

 هر زمان که شما بخواهید  عواقب اقتصادی که ناشی از نوسان قیمت سهام می باشد را بررسی کنید باید سه قانون را به یاد بیاورید: اول، اینکه بازار سهام بازتابی از واقعیت اقتصاد نیست.
دوم، اینکه بازار سهام بازتابی از واقعیت اقتصاد نیست.
و سوم اینکه، بازار سهام بازتابی از واقعیت اقتصاد نیست.

 به عبارتی رابطه بین عملکرد بازار سهام به طور عمده توسط نوسانات رفت و برگشتی ناشی از طمع و ترس برانگیخته می‌شود و رشد اقتصادی واقعی همیشه جایی بین افراط و تفریط است . من عقیده دارم علت عمیق تری برای این عدم ارتباط (واگرایی)  بین وضعیت واقعی اقتصاد و وضعیت کنونی بازار سهام وجود دارد، و آن این است که سرمایه گذاران مشغول خرید سهام هستند چرا که جای دیگری برای رفتن ندارند به عبارتی  یک تفکر وجود دارد که می گوید سهام باید قوی باشد چراکه وضعیت کل اقتصاد بسیار ضعیف است .

 حالا بعد ازهمه این ها سرمایه گذاران چه جایگزین بهتری برای سرمایه گذاری به غیر از بازار سهام دارند ؟

خرید اوراق.  با وجود آنکه این روزها اوراق به طور قابل توجهی بازدهی پایینی دارند نرخ سود اوراق ۱۰ ساله دولت آمریکا فقط 0.6 درصد است که بیش از ۳ درصد نسبت به اواخر سال ۲۰۱۸ افت کرده است .اگر شما اوراقی می خواهید که در مقابل تورم آتی از شما محافظت کند بازدهی آن منفی نیم درصد خواهد بود ( نویسنده نرخ تورم را در ایالات متحده ۱ درصد فرض کرده است )

در نتیجه خرید سهام شرکت هایی که همچنان با وجود رکود ناشی از  ویروس کووید ۱۹ سودآورهستند بسیار جذاب به نظر می رسد.

 و حالا باید سوال کنیم چرا نرخ بهره تا این میزان پایین تعیین شده است ؟  دلیل آن است که، بازار اوراق انتظار دارد اقتصاد برای سالها دچار رکود باشد و باور دارد که فدرال رزرو سیاست های پولی انبساطی را همچنان ادامه خواهد داد. همانطور که گفتم یک تفکر غالب وجود دارد که می گوید سهام باید به شدت قوی باشد چرا که اقتصاد واقعی بسیار ضعیف است.

و حالا یک سوال  ممکن است برای شما پیش بیاید و آن اینکه اگر ضعف اقتصاد برای بازار سهام مثبت است پس چرا در ابتدای امسال شاهد ریزش بازار سهام بودیم ؟ پاسخ این است که برای هفته ها در ماه مارس دنیا منتظر یک بحران مالی همانند بحران سال ۲۰۰۸ بود و همین موضوع باعث شد تا سرمایه گذاران با کوچک ترین نشانه منفی تمام دارایی هایشان را برای گریز ازریسک به فروش بگذارند.

 این بحران هر چند  به وسیله اقدامات فوری و شدید  فدرال رزرو تا حدودی تعدیل شد و فدرال رزرو با خرید نامحدود سرمایه ها موفق به کنترل بازار شد که اگر این اقدامات وجود نمی داشت ما می توانستیم با یک فاجعه بزرگ تر در اقتصاد روبه رو شویم ولی این نگرانی همچنان بدلیل تلاش دونالد ترامپ برای انتخاب مقامات  ناشایست به عنوان هیئت مدیره فدرال رزرو و به کارگیری دکترین‌های منسوخ اقتصادی پابرجاست.  فقط کافی است تصور کنید که فدرال رزرو به این شرایط تاریک اقتصادی همانطور پاسخ می داد که دولت دونالد ترامپ به پاندمی ویروس کرونا پاسخ داد.

 اگر به موضوع قطع ارتباط بین بازار سهام و واقعیت اقتصاد برگردیم  به این نتیجه میرسیم که این ک پدیده تکراری بلندمدت است و به اواسط سال ۲۰۰۰ نیز بر می گردد. 

با تفکر در مورد تمام جنبه های منفی که ما در مورد اقتصاد مدرن فرا گرفته ایم،  برای مثال در سال ۲۰۰۷، می توان دریافت که اقتصاد پیشرفته از پایداری کمتری برخوردار است و احتمالاً دستخوش بحران های دوره خواهد شد.

  رشد بهره وری افت کرده است و نشان از آن دارد که شرکت هایی که سوخت آنها فناوری اطلاعات است در اوج رونق خود در سال‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ دیگر تکرار نخواهند شد وضعیت عملکرد کل اقتصاد بسیار وحشتناکتر از آن چیزی است که در۱۵سال قبل تصور شد.

بازار سهام هرچند، بسیار خوب عمل کرده است. در عصر ویروس کووید ۱۹ نسبت ارزش بازاربه تولید ناخالص داخلی – که به اصطلاح همان واحد اندازه گیری مورد علاقه وارن بافت است – بسیار بالاتر از سطح سال ۲۰۰۷ است و کمی حتی بالاتر از سقف دوره حباب دات کام. ولی چرا ؟

پاسخ اصلی این است که  باید بازارهای جایگزین را در نظر بگیریم. در حالیکه نرخ بیکاری پس از رکود بزرگ بهبود یافته بود و این بهبود را مدیون نرخ بهره پایین بود نیاز برای نرخ پایین یکی از نشانه های ضعف اقتصادی است چراکه کسب و کارها برای سرمایه گذاری های جدید دچار شک هستند با وجود اینکه می توانند سود های خوبی ببرند، ولی ترجیح می دهند که در سهام سرمایه گذاری کنند واین نرخ پایین برای سهام خوب است. 

 قبلا هم گفتم بازار سهام بازتاب واقعی از اقتصاد نیست.

 این به این معنی نیست که  ارزش کنونی بازار دقیقاً درست تعیین شده است . حس من اینطور می گوید که سرمایه‌گذاران بسیار مشتاق خبرهای خوب هستند اما حقیقت این است که من نمی دانم دقیقاً بازار به کدام سو میرود .

  نکته این است که  بازار با وجود خبرهای وحشتناک اقتصادی مقاومت میکند و در عین حال کاری درمقابل خبر ها نمی کند.
شما هم به شاخص داوجونز توجهی نکنید و چشم خود را به شغل های از دست رفته بدوزید.

قبلی «
بعدی »

اخبار